نقش گردشگری فرهنگی در کار آفرینی

به گزارش سوما؛ دربسیاری از باورها چنین به نظر می رسد که هر جاسخن از فرهنگ به میان می آید، باید بعد اقتصادی موضوع کنار گذاشته شود اما در صنعت گردشگری تنها با به کار بردن لفظ گردشگری فرهنگی، دلیلی برای جدایی این مقوله از انتفاع و مسایل اقتصادی وجود ندارد.

گردشگری فرهنگی و به طور کلی , صنعت گردشگری علاوه براین که یک امر روحی روانی و فرهنگی به شمار می رود , متناسب با سیستم های مختلف و وجود یا ایجاد عوامل جذب گردشگری , یک فعالیت اقتصادی سود آور نیز بوده و امروزه سومین صنعت پردرآمد جهان محسوب می شود . در این میان گردشگری فرهنگی که به علت گستردگی و ظرافت خویش آمیخته با باورهای گردشگری است می تواند ضمن در آمد زایی بسیار بالا در توسعه فرهنگی ایجاد صلح بین الملل – که خود از لحاظ آسایش بشر و ابعاد اقتصادی آن قابل بررسی و قابل توجه است – در آموزش دوره های مختلف مورد توجه سیستم های آموزشی , استادان و دست اندرکاران قرار گیرد .
از سوی دیگر در دنیای امروز چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای درحال رشد , بزرگ ترین امتیاز برای هر صنعت سازمان و فردی , داشتن تفکر و خلاقیت برای کار آفرینی است . تفکر کارآفرینی موجب اشتغال زایی و در نهایت رفع بیکاری و کاهش
ناهنجاری های اجتماعی می شود .

تفکر کارآفرینی کلید رشد و توسعه اقتصادی هر کشور شناخته شده است . در سال های گذشته دولت های کشورهای مختلف به طور جدی به تشویق تفکر کار آفرینی پرداخته اند چرا که ارتقای کشور و رشد ملت در گرو کار اشتغال و بهره وری نهفته است . یکی از شاخه های موثر در اشتغال زایی صنعت گردشگری ,گردشگری فرهنگی است چرا که گردشگران علاقه مند به فرهنگ ملل , خود دارای فرهنگ های مختلف , سلایق و خصوصیاتی هستند که کشور میزبان باید برای ارایه خدمات گردشگری و معرفی فرهنگ خود به گونه ای خود را با فرهنگ مهمان مطابقت دهد که جذابیت , حلاوت و اصالت فرهنگ خود را بصورت واقعی , کامل و هنرمندانه به گردشگری علاقمند منتقل کند . هیچگاه نمی توان برای رسیدن به این مقصود با تعداد معدودی از افراد جامعه به این سمت حرکت کرد . بلکه باید آموزش های عمومی در جامعه توسط استادان , رسانه های عمومی , ارگان ها , سازمان و وزارتخانه های مرتبط صورت پذیرد .
علاوه بر آموزش های عمومی ضرورت دارد جوانان علاقمند زیادی را تحت آموزش های تخصصی قرار داده و به دلیل ظرافت , نظم , گستردگی و فنون روان شناختی و جامعه شناسی این رشته که قبلا هم اشاره شد باید کشور از یک استراتژ تعریف شده دقیق مبتنی بر یک مدیریت علمی , به روز و پویا در این زمینه برخوردار باشد .

به دلیل تعدد شاخه های این رشته , افراد زیادی از اقشار جامعه به خصوص جوانان تحصیل کرده و علاقه مند در سطح کشور جذب شده و در حقیقت گام بزرگی در جهت تحقق تفکر کار آفرینی و اشتغال زایی برداشته خواهد شد.

منبع :کتاب کاربرد اقلیم در طرح توسعه صنعت توریسم ص ۴۲

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumagasht.ir/?p=8707

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: