رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران مطرح کرد

هشدار درباره از دست دادن فرصت جذب گردشگر

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران هشدار داد که ایران به سرعت درحال از دست دادن فرصت جذب گردشگر است. معاون گردشگری نیز گفت مادامی که بخش خصوصی مشکلات موجود را با صدای بلند اعلام نکند نمی‌توان امیدی به حل مشکلات داشت.

کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران همزمان با روز جهانی گردشگری تشکیل جلسه داد و احد عظیم‌زاده، رییس این کمیسیون اظهار کرد: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های بخش گردشگری در کشور، به سرعت در حال از دست دادن فرصت‌های جذب گردشگر و عقب ماندن از کشورهای منطقه هستیم. او افزود: متأسفانه ایرلاین مناسب، مجتمع‌های بین‌راهی آبرومند، هتل‌های درخور توریست، اتوبوس‌های کولردار و … به اندازه کافی نداریم. در این شرایط هراندازه مسئولان دولتی و بخش خصوصی برای جذب گردشگر تلاش کنند فایده‌ای نخواهد داشت، چون اساساً شرایط پذیرش گردشگر در کشور فراهم نیست.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران با این وجود گفت: اگر دولت با بخش خصوصی همراهی کند، این توان را داریم که ظرف دو سال مشکلات این بخش را حل کنیم.

عظیم‌زاده با بیان اینکه هر گردشگر خارجی معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد، افزود: ما ابتدا باید موج مهاجرت از ایران را متوقف کنیم و بعد به فکر جذب توریست بیشتر باشیم. به جای اینکه به دنبال سرمایه از خارج برویم اول باید از خروج سرمایه جلوگیری کنیم. او همچنین اظهار کرد: تا زمانی که روابط با سایر کشورهای دنیا و شرایط اقتصادی بهبود نیابد، هیچ‌کدام از این مسائل حل نخواهد شد. باید دولت را متقاعد کنیم که صلاح کشور در اصلاح اقتصاد و بهبود روابط با کشورها البته به غیر از رژیم صهیونیستی است.

مشکلات را با صدای بلند اعلام کنید

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست با تأکید بر ظرفیت‌های اتاق ایران و بخش خصوصی برای بهبود وضعیت گردشگری کشور، بیان کرد: دیدگاه حاکم بر وزارتخانه ما، برون‌گرایی است و آماده همکاری تمام و کمال با کمیسیون گردشگری اتاق ایران و بخش خصوصی هستیم. او افزود: خوشبختانه یکی از احکام برنامه هفتم توسعه مربوط به موضوع واردات خودروهای گردشگری و تجهیزات هتلی است که برای نخستین‌بار از حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف شدند. اجرایی شدن این حکم می‌تواند بخشی از مشکلات گردشگری را حل کند.

شالبافیان با تأکید بر نقش اتاق ایران به عنوان یکی از ارکان مطالبه‌گر حوزه گردشگری، ‌ تاکید کرد: مادامی که بخش خصوصی مشکلات موجود را با صدای بلند اعلام نکند نمی‌توان امیدی به حل مشکلات داشت.

بخش خصوصی هواپیما بخرد و ایرلاین جدید راه بیاندازد

مصطفی فاطمی، مدیرکل توسعه گردشگری داخلی  نیز با بیان اینکه دنیا به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر می‌رود، گفت: چاره‌ای نداریم جز اینکه گردشگری را جایگزین فروش نفت کنیم. کشورهای منطقه و همسایه با سرعت به سمت این جایگزینی می‌روند و اگر عقب بیفتیم، ‌ بازنده خواهیم بود. او با تأکید بر نقش اتاق ایران در راه‌اندازی ایرلاین‌ها و خرید هواپیماهای جدید، افزود: موضوع دیگری که اتاق ایران باید به آن بپردازد، تداخل صنفی اصناف در حوزه گردشگری است. به علاوه هماهنگ شدن کمیته‌های مختلف کمیسیون گردشگری با میزهای تخصصی گردشگری که در وزارتخانه شکل گرفته‌اند به هم‌افزایی در حل مشکلات این بخش منجر خواهد شد.

مشکل تامین منابع

احمد تجری ـ مدیرکل سرمایه‌گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز گفت: ۱۴۰۰ بسته سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی جاذبه‌های گردشگری، شناسایی شده است و به‌زودی معرفی خواهیم کرد. او با بیان اینکه ۲۵۸۰ پروژه گردشگری در دست احداث وجود دارد که به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارند، افزود: بخشی از این پروژه‌ها با مشکل تأمین منابع مواجه هستند. امیدوارم اتاق ایران بتواند به عنوان یک میانجی برای متصل شدن این پروژه‌ها به سرمایه‌گذاران عمل کند.

تجری همچنین بر هم‌افزایی بین دولت و کمیسیون گردشگری در تصویب احکام برنامه هفتم در حوزه گردشگری تأکید کرد.

همچنین اکبر غمخوار، مشاور کمیسیون گردشگری اتاق ایران با اشاره به اولویت‌های این کمیسیون در دوره جدید، گفت: ایجاد انسجام و وحدت میان تشکل‌های مختلف حوزه گردشگری، مطالبه‌گری هماهنگی سه قوا در تقویت گردشگری، افزایش اثربخشی بخش خصوصی در تصمیم‌سازی‌ها، تلاش برای تعریف تعرفه‌های ترجیحی با هدف افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و تلاش برای تسهیل صدور ویزا و سفر راحت به ایران باید در اولویت‌های کمیسیون گردشگری باشد.

علی‌اصغر جمعه‌ای، عضو این کمیسیون نیز با بیان اینکه اتاق وظیفه قانونی ساماندهی تشکل‌ها را بر عهده دارد، اما ضمانت اجرایی برای این مأموریت خود ندارد، گفت: متأسفانه وزارت گردشگری به موازات بخش خصوصی تشکل ایجاد می‌کند. کمیسیون باید تلاش کند تا مصوبه‌ای را که وزارتخانه بر اساس آن اقدام به تأسیس تشکل می‌کند، لغو کند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumagasht.ir/?p=10463

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: