مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان :

جشن انار زمینه‌ساز مرمت پل تاریخی گیلان- قزوین شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: جشن انار که طی روزهای اخیر در روستای انبوه رودبار با حضور استاندار و مدیران استان برگزار شد، زمینه مرمت پل تاریخی مرز مشترک استان‌های گیلان و قزوین را فراهم کرد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان ولی جهانی با اعلام این خبر افزود: در بازدید استاندار و هیات همراه از پل تاریخی روستای انبوه، مبلغ پنج میلیارد ریال اعتبار برای مرمت پل یادشده در نظر گرفته و مقرر شد تا بودجه مذکور از محل اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان رودبار اختصاص یابد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان اظهار داشت: از آنجایی که پل تاریخی روستای انبوه در مرز مشترک استان‌های گیلان و قزوین واقع شده است، طبق رایزنی‌های انجام شده با اداره‌کل میراث‌فرهنگی قزوین مقرر شد مرمت پل بصورت مشارکتی انجام شود.

جهانی ضمن قدردانی از استاندار گیلان و فرماندار شهرستان رودبار با بیان اینکه منوچهر ستوده در جلد ۱ کتاب از آستارا تا استرآباد، پل تاریخی انبوه را جزو عجایب هفتگانه گیلان قلمداد کرده، ابراز امیدواری کرد با مشارکت همه دستگاه‌های استان و اداره‌کل میراث‌فرهنگی قزوین هرچه سریع‌تر نسبت به بازسازی و مرمت پل اقدام شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان توضیح داد: پل تاریخی انبوه در مسیر کهن و کاروان روی قزوین به دیلمان گیلان قرار گرفته است و تاریخ آن به دوره صفویان، بر می‌گردد؛ به گفته کارشناسان به احتمال بسیار، این پل در دوره صفویّه نیز بر روی ویرانه‌هایی کهن‌تر ساخته شده است؛ این پل، تنها دارای یک دهانه عریض و بسیارمرتفع است و بر روی رودخانه همیشه خروشان شاهرود، بسته شده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumagasht.ir/?p=10445

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: