آبشار ویسادار

آبشار ویسادار یکی از بهترین جاذبه های طبیعی و جاهای دیدنی استان گیلان است که با ظاهری منحصربه‌فرد در جنگل های بکر شمال خودنمایی می‌کند. این جنگل‌ها در نزدیکی کوه های تالش با پوشش گیاهی انبوه و طبیعتی زیبا، آب و هوایی مطبوع در اطراف آبشار ویسادار ایجاد کرده‌اند.

در سال‌های اخیر، گردشگران زیادی در سفر به استان گیلان از این آبشار زیبا دیدن می‌کنند. اگر تابه‌حال به دیدن آبشار ویسادار نرفته‌اید، در این مقاله با کجارو همراه شوید تا از زیبایی‌های این آبشار و اطلاعات لازم برای سفر به آبشار ویسادار برایتان بگوییم.

معرفی آبشار ویسادار

نمای بالا از آبشار ویسادار و حوضچه زیر آن

منبع عکس: jazebeha.com

آبشار ویسادار از زیباترین جاهای دیدنی رضوانشهر در استان گیلان است. این آبشار سومین آبشار مرتفع گیلان به حساب می‌آید و در میان جنگل‌های زیبای رضوان شهر قرار دارد. شکل منحصربه‌فرد دیواره‌های اطراف آبشار ویسادار مناظری زیبا در دل جنگل ایجاد کرده است.

آبشار ویسادار با ارتفاع ۱۵ متر، سومین آبشار مرتفع استان گیلان است

آبشار ویسادار از روی تخته سنگ‌های بلند سرازیر می‌شود و به حوضچه زیرین آن می‌ریزد. ارتفاع آبشار ویسادار به ۱۵ متر می‌رسد و دیوار صخره‌ای آبشار حالت لایه لایه دارد و در قسمت‌هایی از دیواره‌ها بر اثر فرسایش، پلکان ایجاد شده است. حالت سنگ‌های اطراف آبشار فضایی نیم‌دایره در حوضچه پایین برای شنا ایجاد کرده‌اند. عبور نور از میان روزنه‌های شاخ و برگ درختان و بازتاب آن از حوضچه آبشار در میان هیاهوی آب، ترکیبی بسیار دلپذیر می‌سازند. جنگل اطراف آبشار ویسادار نیز به‌دلیل تراکم بالای درختانش، هوای مطبوعی دارد و برای قدم زدن بسیار مناسب است.

پل فلزی بالای آبشار ویسادار و انبوه گردشگران روی آن

منبع عکس: gardeshgari724.com

در گذشته آبشار ویسادار کمتر شناخته شده بود؛ اما امروزه از پر طرفدارترین جاذبه‌های طبیعی در اطراف رشت است. گردشگران زیادی برای آبتنی در حوضچه بکر آبشار ویسادار در فصل‌های گرم سال به این منطقه می‌روند. روبه‌روی آبشار ویسادار، پلی فلزی تعبیه کرده‌اند که چشم‌اندازی زیبا از محیط اطراف و آبشار دارد.

ویسادار یعنی چه؟

ویسادار در گویش محلی تالشی به معنی «سایه درخت بید» است. درباره دلیل نام‌گذاری این آبشار، روایت مکتوبی وجود ندارد؛ ولی به گمان مردم محلی، جنگل پوشیده شده از درختان بید در اطراف آبشار ویسادار می‌تواند دلیل این نام‌گذاری باشد.

آبشار ویسادار کجاست؟

آبشار ویسادار از مقاصد طبیعت‌گردی استان گیلان است. این آبشار در محدوده شهرستان رضوانشهر قرار دارد و از شمال به تالش، از غرب به خلخال، از شرق به دریای خزر و از جنوب به ماسال و صومعه سرا می‌رسد. اطراف آبشار ویسادار را جلگه‌ها و جنگل های سرسبز گیلان پوشانده‌اند و ییلاق‌های ماسال و کیاره از برجسته‌ترین جاذبه های اطراف این آبشار به شمار می‌روند.

آبشار ویسادار در میانه جنگل و در مسیر رودخانه «لمیر» قرار دارد و فاصله کوتاهی تا روستای «اوویار» دارد.

  • آدرس آبشار ویسادار: استان گیلان، شهرستان رضوانشهر، ۱۶ کیلومتری پره سر، دهستان ارده، روستای اوویار، آبشار ویسادار (مشاهده روی نقشه)

مسیر جنگلی آبشار ویسادار در انبوه درختان

جاده جنگلی آبشار ویسادار

مسیرهای دسترسی

برای رسیدن به آبشار ویسادار بسته به اینکه در کجای کشور اقامت دارید راه‌های مختلفی وجود دارد.

از تهران تا آبشار ویسادار دو مسیر مختلف وجود دارد. مسیر اول از جاده چالوس و مسیر دوم از آزادراه کرج قزوین و قزوین رشت می‌گذرد. فاصله تهران تا آبشار ویسادار از جاده چالوس در حدود ۴۳۰ کیلومتر و از مسیر بزرگراه قزوین رشت ۴۱۲ کیلومتر است. مسیر جاده چالوس گرچه دورتر است، اما به‌دلیل زیبایی‌اش طرفداران زیادی دارد.

برای شروع سفر از تهران به خروجی‌های غربی شهر بروید و در اتوبان تهران – کرج تا ورودی جاده چالوس ادامه دهید. سپس تا انتهای جاده چالوس بروید. توجه داشته باشید که می‌توانید از انتهای غربی بزرگراه آزادگان به اتوبان تهران – شمال وارد شوید و تا شهرستانک بروید و سپس در جاده چالوس ادامه مسیر دهید. پس از رسیدن به چالوس در جاده ساحلی به‌سمت غرب و استان گیلان تا رشت مسیر را ادامه دهید.

جاده جنگلی آبشار ویسادار در گیلان در میان درختان جنگل

منبع عکس: persianblog.ir

برای شروع سفر از رشت در مسیر شمال غربی حرکت کنید و در جاده رشت – آستارا به‌سمت صومعه سرا و سپس پره سر بروید. در مسیر جاده اصلی به خیابان طالقانی در سمت چپ جاده وارد شوید. مجتمع گردشگری پره سر در ابتدای این خیابان قرار دارد و راهنمای مناسبی برای مسافران است. از ابتدای این خیابان ۱۴ کیلومتر تا آبشار راه در پیش دارید. در ادامه خیابان طالقانی به خیابان آبشار ویسادار وصل می‌شود و سپس به جاده ویسادار می‌رسد. از رشت تا آبشار ویسادار ۸۸ کیلومتر راه در پیش دارید.

جاده ویسادار از میان جنگل بکر و زیبا با درختان بید سربه‌فلک‌کشیده می‌گذرد و از زیباترین جاده‌های جنگلی ایران است. برای رسیدن به آبشار ویسادار باید حدود ۲۰ دقیقه در جنگل پیاده روی کنید. گرچه مسیر با تابلوهای راهنما و مسیر پاکوب در جنگل مشخص شده است، اما توصیه می‌کنیم از راهنمایی محلیان این منطقه نیز برای مسیریابی استفاده کنید.

نمایی نزدیک از آبشار ویسادار در حوضچه زیر آن

منبع عکس: topnaz.com

اگر ساکن شهرهای شمالی هستید، در مسیر جاده ساحلی می‌توانید به رشت بروید و سپس به‌سمت آبشار ادامه دهید. مسیر رسیدن به آبشار ویسادار از شهرهای شمال شرقی، شرقی و جنوبی از تهران می‌گذرد. اگر ساکن غرب و جنوب غربی کشور هستید باید ابتدا به‌سمت قزوین حرکت کنید و سپس از مسیر کمربندی به‌سمت منجیل و رشت بروید. شهرهای شمال غربی ایران در مسیر رسیدن به آبشار ویسادار از زیباترین جاده‌های کوهستانی و جنگلی عبور می‌کنند و به شهر خلخال می‌رسند. جاده خلخال به اسالم از جمله بهترین مسیرهای طبیعت گردی ایران است که مناظر و چشم اندازهای کم نظیری دارد و از بهترین ییلاق های شمال ایران گذر می‌کند.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار

استان گیلان آب و هوایی معتدل دارد و به‌دلیل قرار گرفتن رشته کوه‌های بلند در این استان و ایجاد سدی عظیم در مقابل دریا،‌ رطوبت هوا و بارندگی در گیلان قابل‌توجه است. اعتدال هوای گیلان باعث می‌شود دما در روزهای گرم تابستان از ۳۰ درجه بالای صفر فراتر نرود و در سردترین روزهای زمستان نیز در حدود ۶ درجه بالای صفر باقی بماند.

اما رطوبت هوا در استان گیلان به‌خصوص در فصل تابستان بسیار شدید است. آبشار ویسادار در میان جنگل در دامنه‌های کوه تالش آب و هوایی بسیار مطلوب‌تر از نقاط نزدیک به دریا در این استان دارد. آب خنک آبشار و آبتنی در حوضچه زیر آبشار ویسادار در گرمای تابستان برای بسیاری از گردشگران خواستنی است. همان طور که در تابستان‌ محیط اطراف آبشار ویسادار در جنگل بسیار خنک‌تر از سایر نقاط استان است، زمستان‌ها نیز سرما بیشتر از سایر جاها است.

آبشار ویسادار سرازیر شده از صخره‌های لایه‌ایدر کنار درختان سبز

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار از اواخر فروردین آغاز می‌شود و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد. اما از اواسط تیر تا پایان مرداد ماه رطوبت هوای شمال بسیار آزاردهنده است و با وجودی که آبشار و جنگل هوای خوبی دارند،‌ ممکن است در طول مسیر تحمل گرما و شرجی سخت شود.

آبشار ویسادار و حوضچه پایین آن در طبیعت پاییزی

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

در پاییز مناظر جنگل اطراف آبشار ویسادار بی‌نظیر می‌شوند و پابه‌پای لذت از زیبایی‌های آبشار ویسادار از قدم زدن در محیط جنگلی نیز می‌توانید بهره ببرید. تماشای آبشار و جنگل ویسادار در زمستان هم خالی از لطف نیست، ضمن اینکه سرمای زمستان در این محدوده قابل‌تحمل است. اما اگر در فصل‌های پاییز و زمستان به این منطقه سفر کنید امکان آبتنی را نخواهید داشت.

در سفر به آبشار ویسادار کجا اقامت کنیم؟

در طول سال‌های اخیر به‌دلیل استقبال بالای گردشگران و طبیعت دوستان از این منطقه، در اطراف آبشار ویسادار کلبه های چوبی با امکانات اولیه مناسب تعبیه کرده‌اند که در صورت تمایل به اقامت در نزدیکی آبشار و جنگل می‌توانید آن‌ها را اجاره کنید. بسیاری از کلبه‌ها و کافه‌های این منطقه نیز اتاق‌ها و تخت هایشان را برای استراحت و اتراق در طول روز اجاره می‌دهند و در صورت تمایل می‌توانید برای پیک نیک روزانه از این مکان ها استفاده کنید.

نمای بیرونی اقامتگاه بومگردی در جنگل‌های اطراف تالش

اقامتگاه بومگردی در جنگل‌های اطراف تالش، منبع عکس: mizboon.com

برای دوست‌داران کمپ کردن در طبیعت، جنگل اطراف آبشار ویسادار گزینه بسیار مناسبی است. فاصله نزدیک آبشار تا روستاهای اطراف و جاده اصلی نیز این منطقه را به مکانی محبوب برای علاقه‌مندان کمپ کردن در طبیعت تبدیل کرده است.

در اقامتگاه‌های بومگردی اطراف آبشار ویسادار می‌توانید از طعم غذاهای محلی و معروف گیلان لذت ببرید

اقامتگاه های بومگردی در شهرهای رشت و تالش متعدد هستند. اگر به تجربه زندگی در فضاهای سنتی و محلی علاقه دارید، می‌توانید در سفر به آبشار ویسادار این خانه های روستایی را برای اقامت انتخاب کنید. در این اقامتگاه ها دسترسی مناسبی به راهنماهای محلی، سوغات گیلان و محصولات روستایی دارید. از بهترین ویژگی‌های اقامتگاه های بومگردی در استان گیلان می‌توان به سرو غذاهای محلی گیلان اشاره کرد که شهرتی جهانی دارند.

اگر در سفر به آبشار ویسادار قصد اقامت در شهرهای اصلی را دارید می‌توانید در شهر رشت یا رضوانشهر اقامت کنید و برای بازدید از آبشار ویسادار سفری یک روزه را ترتیب دهید. هتل های رشت از لحاظ قیمت و امکانات بسیار متنوع هستند. با توجه به بودجه مورد نظر می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در اطراف رضوانشهر نیز دو هتل با امکانات مناسب وجود دارد.

در سفر به آبشار ویسادار با خود چه ببریم؟

آبشار ویسادار از نمای بالا و تجمع گردشگران اطراف آن

منبع عکس: pinterest.com

در سفر به آبشار ویسادار اگر قصد اقامت در طبیعت را دارید حتما وسایل کامل کمپینگ را با خود ببرید. برای اقامت شبانه کیسه خواب بسیار مناسب است و از شما محافظت می‌کند. به‌دلیل محیط جنگلی اطراف آبشار و پیاده‌روی در آن حتما کفش مناسب بپوشید و اگر در فصل زمستان به دیدن آبشار ویسادار می‌روید، چکمه همراه خود ببرید. بادگیر و بارانی مناسب نیز در فصل‌های پاییز و زمستان همراه داشته باشید.

آب و مواد غذایی کافی برای اتراق و پیک نیک در جنگل با خود ببرید، گرچه در ورودی و محوطه جنگل فروشگاه هایی وجود دارند. پماد ضد گزش حشرات نیز از موارد ضروری است. اگر قصد آبتنی در حوضچه آبشار ویسادار را دارید، لباس اضافه و حوله همراه ببرید.

در طول قدم زدن در جنگل و در اطراف آبشار ویسادار به مناظری منحصربه‌فرد می‌رسید. اگر اهل عکاسی هستید، دوربین عکاسی خود را فراموش نکنید! عکاسی از آبشار ویسادار و محیط اطراف آن خاطراتی ماندنی برایتان می‌سازد.

«جنگل گیسوم» در ۳۰ کیلومتری شمال شرقی آبشار ویسادار قرار دارد. در این جنگل درختانی انبوه با گونه‌های متنوع دیده می‌شوند و مسیر جاده جنگلی آن به ساحل گیسوم می‌رسد. محیط جنگل گیسوم و ساحل آن از بهترین مناطق برای اتراق در طبیعت هستند.

آبشارهای استان گیلان از زیباترین آبشارهای ایران هستند. از دیگر آبشارهای نزدیک به آبشار ویسادار می‌توان به آبشارهای «آسیابگا» و « اوویار» اشاره کرد که هر دو در شهرستان رضوان شهر قرار دارند. آبشار آسیابگا در مسیر کوه‌پیمایی قله سبلان در مسیر انحرافی کوتاهی قرار گرفته است و با طی مسیری دو ساعته می‌توانید به این آبشار برسید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://soumagasht.ir/?p=10459

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: